Anasayfa / Göynük Belediyesi / 29. Akşemseddin Hz. Anma Günü Etkinlikleri Geniş Katılımla Gerçekleşti

29. Akşemseddin Hz. Anma Günü Etkinlikleri Geniş Katılımla Gerçekleşti

Göynük Belediye Başkanlığı, Göynük Kaymakamlığı ve Akşemseddin Hazretleri Vakfı’nın düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bolu Valiliğinin koordinatörlüğünde,1988 yılından bu yana düzenlenen ‘Geleneksel Akşemseddin Hazretlerini Anma Günü Etkinliklerinin 29.’su 28 Mayıs Cumartesi günü İlçemiz ve çevre İllerden gelen vatandaşların katılımıyla gerçekleşti

Programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Ekonomi Bakanlığı Bakan  Yardımcısı Fatih Metin, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Pulcu, Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer İlçe Kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan, Belediye Başkanımız Kemal Kazan, Bolu Belediye Başkan Yrd. Kazım Konak, Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Demiröz, çevre il ve ilçe Belediye Başkanları, ilçe daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Göynük Belediyesi Yemek Çadırında yapılan  dua ile beraber ziyaretçilerimize  yemek ikramına başlanıldı. Sonrasında Protokol üyeleri İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımı ile birlikte önce Ömer Sikkin türbesini ziyaret etti. Burada okunan duanın ardından, Akşemseddin Hazretleri’nin türbesi önündeki duaya katılan protokol üyeleri mehter takımı eşliğinde tören alanına yürüdü. Etkinlik programı saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımının konserinin ardından Nurullah Muş’un ilahi ve ezgiler konseri ve semazen ekibinin sema gösterisi ile devam edildi.

Program sonunda protokol konuşmalarına geçilirken ilk olarak söz alan Belediye Başkanımız Kemal Kazan;

Bolu Valiliğimizin desteklediği, Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve Akşemseddin Hazretleri Vakfı ile birlikte düzenlediğimiz “29. Geleneksel Akşemseddin Hazretlerini Anma Günü” etkinliğimize şeref verdiniz, safalar getirdiniz.

Tarihimizin en önemli alimlerinden biri olan Akşemseddin Hazretleri’ni gelecek nesillere taşımak amacıyla bu yıl 29’uncusunu düzenlediğimiz anma günü etkinliklerine her yıl artan ilgi bizlerin ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Her yıl artan deneyimimizle Akşemseddin Hazretlerinin çok yönlü kişiliğine, ruhuna uygun bir anma etkinliği gerçekleştiriyoruz.

Anma Günümüz dünya tarihinde bir çığır açan İstanbul’un Fethi’nin kuruluş yıldönümüne de bir köprü oluşturuyor.  İstanbul’un Fethinin 563.yılını da buradan kutlamak, İstanbul’a selamlarımı iletmek istiyorum.derken;

Hacı Bayram Veli’nin yedi halifesinden biri olan Akşemseddin Hazretleri Göynük’ümüzün en büyük gücü ve sembolü… Bizim için ne büyük bir gurur ki; Türk tarihinin en büyük bilim ve ilim alimi, ışığını Göynük’te yaymış… Toprağımıza, havamıza, suyumuza, ruhumuza karışmış…

Çok önemli bir tarihi değer olan Akşemseddin Hazretleri’ni gelecek nesillere de tanıtmak için Akşemseddin Hazretleri Vakfımızla önümüzdeki günlerde yeni projelere imza atacağız. Çocuklarımıza, gençlerimize onun çok yönlü kişiliğini, zenginliğini aktararak Akşemseddin Hazretleri’ni geleceğe taşımak en büyük emelimiz.

Göynük, hiç bozulmamış tarihi dokusuyla tam bir Osmanlı kenti. İpek Yolu üzerindeki geçiş noktası olma özelliği ile farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Göynük’ün, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip çıkıyoruz.

Yaptığımız çalışmalarla hem Göynük’ün çehresi değişti hem de son yıllarda turizm açısından ön plana çıktı. Göynük artık Türkiye genelinde hatta yurtdışında tanınan bir turizm destinasyonu. Bir Osmanlı kenti Göynük’ü gerçekleştireceğimiz projelerle cazibe merkezi yapacağız

Bu hedeflere ulaşmamızda bize destek veren, yanımızda olan herkese ayrı ayrı sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Özellikle de son dönemde Akşemseddin Diyarı Göynük’ün çehresini değiştiren projelere destek veren Başkent’ten kentimize uzanan elin sahibi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek ve çok değerli eşleri Nevin Gökçek Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum dedi.

Başkanımızın konuşmasının ardından söz alan protokol üyeleri günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Protokol üyelerinin konuşmalarının arından son olarak Başkanımız Kemal Kazan Anakara Büyük Şehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek’e Göynük Fahri Hemşehrilik Beratı verdi.

 

Hakkında Göynük Belediyesi

Bunumu arıyorsunuz ?

BOLU İLİ GÖYNÜK İLÇESİ SOFUALİ MAHALLESİ 75 ADA 8 PARSEL SOSYAL TESİSİ ALANI İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ ASKI İLANI