Anasayfa / Genel / BOLU VALİSİ AYDIN BARUŞ İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ

BOLU VALİSİ AYDIN BARUŞ İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bolu Valisi Aydın Baruş, düzenlediği halk günü toplantısı ile Göynük’lü vatandaşlarla buluştu. İlk olarak muhtarlarla bir araya gelen Vali Baruş, esnafı gezdi, köy yollarını inceledi ve terör şehidimiz Ziya Sarpkaya’nın ailesini ziyaret etti. Vali Baruş ayrıca geçtiğimiz günlerde çıkan İbrahimözü Köyü yakınlarında çıkan yangın alanında da incelemelerde bulundu.

Kaymakam Vekili Efecan Şahin, Belediye Başkanımız Kemal Kazan, daire müdürleri, muhtarlar, İl Genel Meclis üyeleri ve vatandaşlar tarafından karşılanan Bolu Valisi Aydın Baruş, ilçe ziyaretinde ilk olarak Belediye salonunda düzenlenen toplantıda muhtarlar ile bir araya geldi.

İlçemiz köy ve mahalle muhtarlarının sorun, istek ve önerilerinin dinlendiği toplantıda konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, toplantının ilçeleri adına hayırlar getirmesini temenni etti.

 

“GÖYNÜK BOLU’NUN İLÇELERİ ARASINDA ÖRNEK GÖSTERİLEBİLECEK BİR GELİŞİME ŞAHİT OLUYOR”

Göynük gibi manevi ve tarihi ağırlığı olan bir yerde yaşadıkları için çok şanslı olduklarını muhtarlara aktaran Vali Baruş, Göynük’ün Bolu’nun ilçeleri arasında örnek gösteren bir gelişime şahit olduklarını belirterek, “Göynük gibi köklü tarihimize beşiklik etmiş, nice devlet büyüklerimizin topraklarında medfun bulunduğu, mübarek bir ilçede yaşıyorsunuz. Atalarımız Anadolu’ya geldiklerinde mekan edindikleri ve o zamandan bu zaman kadar da Türk yurdu olarak kalan bu topraklarda çok değerli insanlar yaşamış. Bu insanlar bizlere bugün için çok değerli bir miras bırakmışlar. Biz ancak görmeye geldiğimizde buradaki bu manevi havayı hissedebiliyoruz ama sizler çok şanslısınız. Burada yaşayanlar manevi havanın huzurunu hep yaşıyorlar. Bizim esas vazifemiz işte bu topraklarımızda yatan atalarımızın bizlere bıraktığı bu mirası layıkıyla korumak ve elimizdeki imkanlarla en güzel seviyeye taşımaktır. Bunun için çalışıyoruz. Göynük’ün en iyi hale gelmesi, en iyi hizmetlerden yararlanabilmesi için çalışıyoruz. Bugün Göynük Bolu’nun ilçeleri arasında örnek gösterilebilecek bir gelişime şahit oluyor. Dışarıdan gelen birisi Göynük’ü gördüğü zaman kentleşmesi düzenli ve içerisinde huzurla vakit geçirebilecek bir yer olarak algılıyor. Buna çok defa şahit oluyoruz. Buradaki birlik ve beraberliğimizi hiçbir zaman bozmayalım. Bu birlik ve beraberliğin devam ettirilmesinde muhtarlar olarak sizler de buna en güzel katkıları yapıyorsunuz” şeklinde konuştu.

 

“MUHTARLARIMIZIN ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLERİ VAR”

Muhtarlığın Osmanlı İmparatorluğu zamanında oluşturulan çok önemli rolleri olan bir müessese olduğuna vurgu yapan Vali Baruş, “Muhtarlık çok önemli bir kurum. Osmanlı İmparatorluğu zamanında oluşturulmuş ve o zamandan bu güne gerek demokrasimizin beşiği olmuş bir kurum gerekse de devletin işleyişinde çok önemli rollere sahip olmuş bir müessese. Muhtarlığın iki fonksiyonu var. Biri seçilmiş insanlar olarak seçilmiş olduğunuz yöredeki vatandaşlarımızın iradesini daha üst mercilere iletme noktasında bir aracı kurumsunuz. Demokrasinin  en alt kademedeki temsilcilerisiniz. Bizler sizlerin ağzından, sizlerin ilettiği kadarıyla vatandaşımızın gündemini daha iyi takip edebiliyoruz, onların sorunlarına daha iyi vakıf olabiliyoruz. Devlet – vatandaş işbirliğinin sağlanması ve devam etmesi noktasında size çok önemli sorumluluklar düşüyor ve Göynük’te de bu layıkıyla yerini getiriliyor. Muhtarlık müessesesinin ikinci önemli fonksiyonu devletin nizam ve kurallarını bulunduğu köy ve mahallede uygulanması. Bu da toplumsal huzur ve güvenliğin sağlanmasında muhtarların ne kadar önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor” dedi.

 

VALİ BARUŞ HASSAS OLUNMASI GEREKEN KONULARI AKTARDI

Konuşmasının devamında muhtarlardan istediklerini de sıralayan Vali Baruş şöyle konuştu: “Muhtarlarımız yaşamış olduğu köy ve mahallelerde vatandaşın huzurunun devam etmesi noktasında hassas olmaları gerekiyor.  Köylerinde mahallelerinde vatandaşımızın huzurunu bozucu herhangi bir olaya vakıf oldukları takdirde veya duyum geldiği takdirde muhakkak kolluk kuvvetlerine iletmeleri gerekiyor. Bu konu çok önemli. Bu huzuru korumak için bu işbirliğini gerçek anlamda yerine getirmemiz lazım. İkincisi okullarda öğrenim gören çocuklarımızın daha rahat ve güvenli bir ortamda eğitime devam etmeleri için servis araçlarının üzerinde durulması lazım. Köylerinizde, mahallelerinizde taşıma yapan araçlarda eksiklik gördüğünüz zaman bunu mutlaka emniyet güçleriyle paylaşın. Çocuklarımızın canına en ufak bir zarar gelmesini istemeyiz. Diğer önemli bir husus özellikle köylerimizde izinsiz yapılaşmaya lütfen müsaade etmeyelim. Böyle bir durum gördüğünüz takdirde ilgililere zamanında haber verelim. Bunun için de muhtarlar olarak topluma örnek olmamız lazım.  Öncelikle kendimiz kurallara uyacağız ondan sonra da vatandaşı uyaracağız, uymadığı takdirde de gerekli işlemin yapılması için ilgili mercilere bildireceğiz. Bir diğer konu köylerimizde çevre düzeninin sağlanması, temizliğin sağlanması noktasında da lütfen uyarıcı olun. Köyün her tarafına çöp atılmasın. Muhtarlar olarak en azından çevrede yok olması mümkün olmayan suni atıkların, sentetik atıkları bir araya toplanmasını ve imha edilmesini sağlayın. Yoksa bunlar tabiat içerisinde yüzyıllar boyunca kalarak doğamıza zarar veriyor. Diğer taraftan köylerimizin çevresinde bulunan tesis varsa onların meydana getirmiş olduğu kirlilikleri de duyarlı olarak ilgili yerlere iletelim. Sizlerden bir diğer beklentimiz köylerimizde fakir, yoksul, yetim, öksüz insanlar yaşamakta. Lütfen bunların ellerinden tutalım. Sizler bu insanları çok iyi biliyorsunuz. Onların elinden tutmazsak, gerekli yerlere onları bildirmezsek ve onlarla birlikte ilgili yerlere gitmezsek vazifemizi yapmamış oluruz. Vatandaşlarımızın istifade edebileceği çok sayıda yardım türü var. Devletimizin imkanları çok geniş. Zor durumda olan vatandaşlarımız niye bu imkânlardan istifade etmesinler.”

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği önemi dile getiren Vali Baruş, “Muhtarlık müessesesi devletimizin en üst katı tarafından çok önemsenen bir müessesesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da sizlere verdiği önemi her zaman gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantılara davet ediliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız sizleri belirli aralıklarla davete devam ediyor. Devletimizin en başında olan kişinin sizlere böyle bir önem göstermesi bizlere de yön gösterici oluyor. Onun için sizler makamınızın ne kadar önemsendiğini bilerek hareket ederseniz, bu sorumlulukla ciddi bir şekilde muhtarlık görevini sürdürürseniz toplum da sizlere en iyi şekilde saygı duyacaktır.” İfadelerine yer verdi.

MUHTARLAR İSTEKLERİNİ AKTARDI

Yapılan konuşmaların ardından sırasıyla kurum müdürleri yaptıkları faaliyetleri açıklarken, ilgili kurum müdürünün açıklamasının ardından muhtarlar, o müdürlük ile ilgili istek ve şikayetlerini aktardılar.

VATANDAŞLARLA BULUŞULDU

Vali Baruş ve beraberindekiler, muhtarlar buluşmasının ardından Pazar esnafını ziyaret ettiler ve tarihi çınaraltı çay bahçesinde vatandaşlarla bir araya gelip, hem sohbet ettiler hem de isteklerini aldılar.

Hakkında Göynük Belediyesi

Bunumu arıyorsunuz ?

🇹🇷 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlçemizde Kutlandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ...